Poziomy szpachlowania gipsowego zabudowy z płyt kartonowo-gipsowych
porady

Poziomy szpachlowania gipsowego zabudowy z płyt kartonowo-gipsowych

Istnieją określone i zdefiniowane cztery poziomy szpachlowania powierzchni wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych Q1, Q2, Q3 i Q4. Odpowiedni poziom szpachlowania, dobierany jest w zależności od wymagań inwestora dotyczących jakości (stopnia gładkości) powierzchni, przeznaczenia pomieszczenia oraz sposobu wykończenia powierzchni (płytki ceramiczne, tapety, farby matowe cienkowarstwowe itp.)

 1. Poziom Szpachlowania Gipsowego PSG 1 [Quality Level 1 (Q1)] Ten poziom szpachlowania dotyczy powierzchni wykonanych z płyt g-k, w stosunku do których nie zostały sformułowane wymagania estetyczne (np. podłoże pod płytki ceramiczne). Wystarczy zastosować szpachlowanie podstawowe, które obejmuje:
  • wykonanie spoinowania połączeń płyt gipsowo-kartonowych

  • pokrycie masą szpachlową widocznych części elementów mocujących i wykończeniowych. Szpachlowanie na tym podstawowym poziomie zakłada, aby przy krawędziach płyt g-k przyklejona była taśma zbrojąca z włókna szklanego (siateczka samoprzylepna) i zaszpachlowana jedną lub dwiema warstwami systemowej, konstrukcyjnej masy szpachlowej

 2. Poziom Szpachlowania Gipsowego PSG 2 [Quality Level 2 (Q2)] Szpachlowanie zabudów wykonanych z płyt g-k na tym poziomie, określane jest inaczej jako szpachlowanie standardowe i spełnia oczekiwania stawiane zwyczajowo wobec wymagań estetycznych powierzchni ścian i sufitów. Celem prac wykonywanych przez montera suchej zabudowy na Poziomie Szpachlowania Gipsowego PSG 2 jest takie wyrównanie i wygładzenie powierzchni spoiny, aby wraz z płytą g-k utworzyła jedną powierzchnię. To „wyrównanie” dotyczy również elementów mocujących, wewnętrznych oraz zewnętrznych naroży, jak i połączeń. Szpachlowanie na poziomie PSG 2 obejmuje:

  • szpachlowanie podstawowe PSG 1

  • powtórne szpachlowanie systemowymi masami szpachlowymi: konstrukcyjną, gdy jest to wymagane, oraz finiszową aż do osiągnięcia płynnego przejścia powierzchni spoiny z powierzchnią płyty gipsowo-kartonowej. Nie jest dopuszczalne pozostawienie miejscowo występujących zagłębień i rys po użytych narzędziach. Jeżeli to konieczne, to zaszpachlowane powierzchnie należy wyszlifować

  • Tak przygotowana powierzchnia przeznaczona jest następnie do: pokrycia tapetami, farbami strukturalnymi i typowymi farbami matowymi, emulsjami i akrylami nanoszonymi przy pomocy wałków lub pędzli, oraz pokrycia tynkami ozdobnymi.

 3. Poziom Szpachlowania Gipsowego PSG 3 [Quality Level 3 (Q3)] W wypadku stawiania podwyższonych wymagań estetycznych w stosunku do powierzchni szpachlowanych, konieczne jest podjęcie zabiegów dodatkowych, wykraczających poza szpachlowanie podstawowe oraz standardowe. Szpachlowanie na poziomie PSG 3 zakłada:

  • szpachlowanie standardowe PSG 2

  • szpachlowanie całej powierzchni elementu przegrody (spoin i kartonu) masami systemowymi, szpachlami lub systemowymi gładziami, których zadaniem jest wyrównanie powierzchni oraz zamknięcie mikroporów i ujednolicenie tekstury oraz chłonności na tych powierzchniach. Grubość nakładanej warstwy jest niewielka i zwykle nie przekracza 1 mm.

   Tak przygotowana powierzchnia przeznaczona jest do:

  • pokrycia cienkimi tapetami o delikatnej strukturze;

  • farbami jedwabistymi i z połyskiem

  • tynkami o ziarnistości poniżej 1 mm, pod warunkiem, że producent tynku dopuszcza do ich stosowania na danym podłożu.

 4. Poziom Szpachlowania Gipsowego PSG 4 [Quality Level 4 (Q4)] Do spełnienia najwyższych wymagań estetycznych w odniesieniu do szpachlowanych powierzchni zabudowy wykonanej z płyt g-k stosuje się na całej powierzchni opływania cienkiej warstwy tynku gipsowego. Poziom Szpachlowania Gipsowego PSG 4 zakłada ręczne lub mechaniczne nałożenie na całą powierzchnię elementu zabudowy tynku cienkowarstwowego, lub specjalnej gładzi gipsowej (grubość warstwy do 3 mm). Poza wygładzeniem często występuje konieczność wypolerowania całej nałożonej warstwy. Tak przygotowana powierzchnia przeznaczona jest do pokrycia gładkimi bądź strukturalnymi okleinami ściennymi z połyskiem np. samoprzylepnymi foliami metalowymi czy winylowymi; pokrycia farbami z połyskiem, a także uzyskiwania polerowanych powierzchni z gipsu alabastrowego imitujących marmur.

NORGIPS Start & Finish
Gotowa dwufunkcyjna masa szpachlowa do spoinowania połączeń płyt g-k i całopowierzchniowe…
NORGIPS Start
Gips szpachlowy do spoinowania połączeń płyt gipsowo-kartonowych
NORGIPS Extra Finish
Gotowa finiszowa masa szpachlowa do szpachlowania połączeń płyt g-k i cienkowarstwowego s…
NORGIPS Finish
Gładź gipsowa do szpachlowania połączeń płyt gipsowo-kartonowych i cienkowarstwowego …
Teczka dokumentów
Teczka dokumentów
close

W teczce dokumentów można umieścić wybrane pliki do pobrania oraz kalkulacje zużycia materiałów z naszej strony www.

Kliknij "Do teczki" na dowolnym dokumencie lub kalkulacji.

Dzięki teczce dokumentów łatwo przygotujesz dokumentację dla swojej inwestycji zawierającą:

 • dokumentację techniczną produktów i rozwiązań
 • kalkulacje zużycia materiałów
 • podsumowującą listę produktów
 • kartę tytułową z metryczką inwestycji
Pobierz ZIP Pobierz ZIP
Pobierz PDF Pobierz PDF
Wyślij na @ Wyślij na @
 Wyczyść teczkę
Zamknij
do góry